Większość nowoczesnych maszyn rolniczych jest wyposażona w turbosprężarki – to dlatego, że tego typu urządzenia współpracujące z silnikiem spalinowym pozwalają na zdecydowane zwiększenie jego sprawności oraz podniesienie mocy przy niewielkim zużyciu paliwa.

Regeneracja turbosprężarek jest możliwa

turbosprężarki do maszyn rolniczych Turbosprężarki jednak, jak każde inne urządzenia – z czasem intensywnej eksploatacji ulegają zużyciu – kupno nowej turbosprężarki nie zawsze jest jednak na nasze możliwości finansowe. Rezygnując z zakupu nowej turbosprężarki do maszyn rolniczych – regeneracja obecnej jest opcją, która nie obciąży naszej kieszeni. Profesjonalne firmy, które się tym zajmują, wyposażone są zwykle w pełne oprzyrządowanie warsztatowe, które pozwala zarówno na przeprowadzenie przeglądu, jak i na naprawę, i wymianę poszczególnych elementów. Zatem w przypadku turbosprężarki do maszyn rolniczych – regeneracja rozpoczyna się od sprawdzenia stanu technicznego urządzenia. Aby móc przeprowadzić kontrolę, konieczny jest demontaż turbosprężarki i dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów. Następnie przeprowadzane jest badanie metrologiczne, podczas którego ocenia się stopień zużycia poszczególnych komponentów. Warto zwracać uwagę na to, czy podzespoły, które mają zastąpić poprzednie, są wysokiej jakości. Jeśli zdecydujemy się na komponenty od niesprawdzonego producenta, nie mamy żadnej pewności, że w przypadku turbosprężarki do maszyn rolniczych – regeneracja kolejna nie nastąpi w krótkim czasie.

turbosprężarki do maszyn rolniczych Zaś zastosowanie elementów zamiennych wysokiej jakości zapewni nam możliwość długiej, bezproblemowej eksploatacji. Po wymianie zużytych części, należy wyważyć zespół wirujący turbosprężarki – wstępne wyważenie odbywa się przy zachowaniu niskich obrotów. Dopiero po zamontowaniu zespołu wirującego można przeprowadzić wyważanie całego rdzenia turbosprężarki. Montaż końcowy powinien uwzględniać sprawdzenie systemów łożyskowych i uszczelniających, a także regulację systemu geometrii zmiennej. W przypadku turbosprężarki do maszyn rolniczych – regeneracja taka odbywa się przy wykorzystaniu sprzętów takich jak wyważarki i doważarki nisko- i wysokooobrotowe, a także nowoczesnych urządzeń diagnostyczno-przepływowych oraz specjalnych maszyn do regulacji zmiennej geometrii. Serwisy zajmują się również naprawą elektronicznych i pneumatycznych nastawników turbosprężarek, a także regeneracją wałków pomp olejowych.

Regeneracja może obejmować również wymianę koła kompresji. Jeżeli zależy nam na idealnym stanie turbosprężarki do maszyn rolniczych – regeneracja powinna być wykonana przez profesjonalistów.

Warszawskie wypożyczalnie samochodowe<< >>Dywanik gumowy do zadań specjalnych

O Autorze : Janek Marwiński