Każdy właściciel samochodu musi zdawać sobie sprawę z tego, że podczas użytkowania auta części się eksploatują i trzeba je wymieniać. Są takie elementy auta, które trzeba pilnować i zmieniać systematycznie, aby nie uszkodzić auta i narazić się na większe koszta.

Kiedy i jak wymienić rozrząd

część samochoduKierowcy nie mogą zapominać o wymianie rozrządu – jest to tak ważna część w aucie, a zaniedbanie tego może mieć poważne skutki dla właściciela pojazdu. Można powiedzieć, że rozrząd to serce samochodu – jeśli się nie będzie o niego dbało, to auto nie jest w stanie jeździć. Warto zaznaczyć, że wyróżnia się dwa podstawowe rozrządy: na pasku i na łańcuszku. Rozrząd powinno się wymieniać po przejechaniu około 70000 kilometrów. Nie jest to jednak regułą i wszystko zależy od tego, jak eksploatowane jest auto. Jeśli jeździ się na krótszych trasach i samochód jest często odpalany i gaszony, to powinno się to robić częściej. Wymienić rozrząd citroen C5 można samodzielnie. Jak to zrobić? Należy zacząć od tego, aby ściągnąć plastikowe osłony, które uniemożliwiają dojście do rozrządu. W tym momencie warto założyć blokady na koło pasowe oraz wał – sprawi to, że nie obrócą się względem siebie. Wymiana bez blokad bywa trudniejsza i bardziej ryzykowna.

rozrządPrzychodzi czas na wymianę paska, warto wraz z nim wymienić rolki napinające. Aby ułatwić sobie zadanie warto na pasku, kole rozrządu i przy wale zrobić znaczniki, które ułatwią założenie nowego paska. Montaż paska musi być wykonany w odpowiedniej kolejności: koło wałka rozrządu (zwrócić uwagę na znaczniki), rolka prowadząca, koło wału korbowego (zwrócić uwagę na znaczniki), koło pompy wody, rolka napinacza. Należy ustawić napinacz w maksymalnym napięciu paska i zamontować koło pasowe. Następnie należy zdemontować blokady, obracając wałem, by ponownie zgrać blokady, po zrobieniu tego należy ustawić napinacz w normalnym napięciu. Skończone. Osoby, które robią to po raz pierwszy, z pewnością będą potrzebowały więcej czasu na wymianę, jednak nie powinno zając to więcej niż pół dnia. Jeśli posiada się odpowiednie narzędzia i chęci, to każdy powinien sobie z tym poradzić. Są elementy w aucie, które eksploatują się szybciej, są mniej lub bardziej istotne. Niektóre części są jednak tak ważne, że jeśli nie dopilnuje się ich wymiany to nieszczęście jest gwarantowanie.

W momencie, gdy zerwie się pasek rozrządu, dochodzi do zderzenia tłoków z zaworami – wtedy należy już tylko wymienić silnik, ponieważ zniszczenia są nieodwracalne. Dlatego lepiej jest pamiętać o wymianie rozrządu niż w konsekwencji być zmuszonym do zakupu nowego silnika.

Cena orurowania samochodu<< >>Czy filtry olejowe są niezbędne?

O Autorze : Mariusz Pętlecki