Wiele osób uważa, że elementem najbardziej narażonym na uszkodzenia w aucie jest karoseria. Oczywiście jest w tym trochę racji. Deszcz, sól, błoto, czy promieniowanie UV niekorzystnie wpływa na wygląd lakieru. Jednak i tapicerka, mimo że znajduje się wewnątrz pojazdu, może się bardzo zniszczyć.

Jak zachować tapicerkę samochodową w dobrej kondycji?

Tapicerka samochodowaDym papierosowy, sierść zwierząt, plamy po napojach – to wszystko sprawia, że tkanina brzydko wygląda i pachnie. W związku z tym nie tylko regularnie trzeba myć auto z zewnątrz, ale i zadbać o jego wnętrze. Jak to uczynić? Jak przebiega pranie czy dokładna naprawa tapicerki samochodowej w Krakowie? Wszystko zależy od tego z jakim rodzajem tapicerki mamy do czynienia oraz w jakim stanie jest. Jeśli chcemy jedynie pozbyć się brzydkich zapachów i odświeżyć tkaninę to idealne będzie tu ozonowanie. Ozon usunie nieprzyjemną woń, a także roztocza, czy bakterie. W aucie będzie przyjemnie pachniało, a całość będzie sterylna i oczyszczona. Ozonowanie nie wpływa negatywnie na materiał tapicerski, a po takim procesie od razu można ruszać do samochodu i dalszej jazdy. Co jednak kiedy na materiale widzimy plamy po napojach lub jedzeniu? Wtedy tapicerkę trzeba konkretnie wyczyścić.

dokładna naprawa tapicerki samochodowej w krakowieJeśli plama jest delikatna i świeża to sprawdzą się punktowe środki myjące. W przypadku poszarzałej, mocno zakurzonej i zabrudzonej tapicerki wybiera się pranie ekstrakcyjne, czyli pod ciśnieniem. Ono również pozwoli na pozbycie się brzydkiego zapachu i roztoczy, a także odświeży kolor tapicerki. W przypadku obicia wykonanego ze skóry największym problemem okazują się pęknięcia i zarysowania. Skóra robi się pomarszczona, nierówna, ma niekiedy nawet ostre krawędzie czy dziury. W takim wypadku pomoże jedynie wizyta w dobrym salonie detailingowym. Przy pomocy tak zwanej płynnej skóry, farb w kremie czy innych preparatów można przywrócić do stanu użyteczności nawet najbardziej zaniedbaną tapicerkę. Taka usługa nie będzie tania i wiążę się zwykle z zostawieniem auta na co najmniej kilka godzin w warsztacie. Lepiej tego uniknąc i po prostu dbać o tapicerkę np. zabezpieczając je specjalnymi preparatami.

Jak widać, tak jak w przypadku zdrowia, tak i w przypadku tapicerki samochodowej sprawdza się stwierdzenie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dokładne mycie, zabezpieczanie i konserwacja tapicerki sprawi, że będzie ona w dobrym stanie, nie będzie śmierdziała ani nie zalęgną się w niej roztocza. Jednak w razie potrzeby zawsze materiał obiciowy można poddać renowacji.

Kiedy warto skorzystać z wypożyczalni busów?<<

O Autorze : Mariusz Pętlecki