Wykonywanie regularnych przeglądów samochodu pozwala na ocenienie jego stanu technicznego i wykrycie usterek na początkowym etapie, co pozwala na ich szybkie i tanie usunięcie. Zwykle kierowcy wykonują przegląd co roku na specjalnej stacji kontroli pojazdów – jest to wymagane przez polskie prawo o ruchu drogowym. Przegląd jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego.

Eksperci ze stacji diagnostycznej

stacja diagnostycznaJego brak skutkuje punktami karnymi, mandatem w wysokości nawet pięciuset złotych, a nawet zabraniem dowodu rejestracyjnego. Jednak są i kierowcy którzy wykonują przegląd częściej, by wiedzieć zawczasu czy wszystko dobrze działa. Czasem jedzie się też na stację diagnostyczną kiedy czuje się że auto traci moc, gorzej hamuje, czy słuchać podejrzane stukanie. Jak działa znana stacja diagnostyczna z Wrocławia? Kto jest tam zatrudniony? Jaki sprzęt jest potrzebny? Na pewno zatrudnieni tam mechanicy i diagności muszą znać specyfikę różnych pojazdów. Na przegląd przyjeżdżają auta na benzynę u gaz, osobowe i dostawcze, a na niektórych stacjach robi się przegląd motorów i przyczepek. Mechanicy w małych warsztatach często się specjalizują np. w naprawach aut francuskich. Dobry diagnosta musi mieć szeroką wiedzę i pole zainteresowań.

stacja diagnostycznaNiezbędne do wykonania przeglądu są oczywiście różne maszyny i narzędzia. Auto wjeżdża na kanał, dzięki czemu mechanik może sprawdzić jak wygląda podwozie i dokonać różnych napraw. W stacji diagnostycznej montowane są olbrzymie i bardzo kosztowne systemy, dzięki którym można sprawdzić amortyzację, luzy i hamulce w aucie. Mają one wielką wagę w kwestii bezpiecznej jazdny. Na stacji sprawdzane jest także oświetlenie, ogumienie, instalacja LPG, czy systemy ABS. Znana stacja diagnostyczna na pewno będzie oblegana przez klientów, także warto jest wcześniej umówić się na wizytę. Nie warto korzystać z usług podejrzanych mechaników, którzy nie tylko mogą nie wykryć usterki, ale wręcz uszkodzić samochód podczas badania. Sprawdzony diagnosta znajdzie nawet niedziałającą lampkę przy tablicy rejestracyjnej, czy zasugeruje wymianę opon w następnym sezonie, bo bieżnik jest na granicy dopuszczalności. Jak znaleźć dobrą stację? Zawsze warto skontaktować się ze znajomymi kierowcami, którzy doradzą lub odradzą korzystanie z konkretnego punktu.

Można także sugerować się opiniami w Internecie np. na forach dyskusyjnych czy w mediach społecznościowych. Zawsze trzeba jednak pamiętać, by przegląd wykonać przed wyznaczonym terminem, by później się nie denerwować podczas jazdy samochodem. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Od czego zależy cena wynajmu aut?<< >>Co warto wiedzieć o oklejaniu aut?

O Autorze : Janek Marwiński