Prowadzenie własnej firmy to, z jednej strony, duża swoboda i niezależność wobec innych przedsiębiorców, z drugiej natomiast, ogromna odpowiedzialność nie tylko za samego siebie, lecz również za pracowników.

Ewidencjowanie dla kierowców

 ewidencja czasu pracy kierowcyTo przede wszystkim konieczność sprawowania kontroli nad zatrudnionymi i pilnowanie, żeby przypadkiem nie przynosili oni firmie strat. Zwłaszcza przedsiębiorstwa transportowe charakteryzują się specyficznymi warunkami pracy, gdzie kierowcy czasem nawet przez długie tygodnie przebywają na zleceniu poza siedzibą firmy. W tym czasie są na tak zwanej delegacji, z której muszą się szczegółowo rozliczać – w takim wypadku konieczna jest zawsze szczegółowa ewidencja czasu pracy kierowcy. Przeprowadzaniem ich trudnią się specjalistyczne firmy, które zaopatrują przedsiębiorstwa w specjalne aplikacje, dzięki którym możliwe jest sprawowanie kontroli nad tym, jak kierowcy wykonują swoją pracę. Według obowiązujących przepisów każdy pojazd firmowy powinien być wyposażony w tak zwany tachograf, czyli urządzenie pomiarowe, którego działanie opiera się na działaniu prędkościomierza oraz zegara. Pracuje ono zawsze wówczas, kiedy kierowca jest w trasie, zapewniając bardzo dokładny pomiar, dzięki analizie którego pracodawca otrzymuje szczegółowy raport na temat przebytych przez pracownika kilometrów oraz czasu, w jakim wykonywał on swoje zadanie.

 ewidencja czasu pracy kierowcyKierowców obowiązują przepisy, których powinni oni ściśle przestrzegać – dotyczą one między innymi częstotliwości odbywanych przerw, ponieważ żaden człowiek nie powinien pracować dłużej niż sześć godzin ciągiem (według przepisów, na taki wymiar czasowy przysługuje mu nie mniej niż trzydzieści minut przerwy, którą może rozdzielić na przykład na dwa krótsze postoje, natomiast w przypadku dłuższych przejazdów łączny czas przeznaczony na odpoczynek powinien przekraczać czterdzieści pięć minut). Dzięki zastosowaniu tachografów oraz specjalnych aplikacji profesjonalne firmy działające na zlecenie danego przedsiębiorstwa mogą przygotować dla nich szczegółową ewidencję czasu pracy kierowcy. To, z jednej strony, zapewnienie bezpieczeństwa na drogach poprzez wyeliminowanie przemęczenia wśród kierowców samochodów ciężarowych, z drugiej natomiast, zagwarantowanie pracodawcom tego, że ich pracownicy nie spędzają czasu pracy na załatwianie prywatnych spraw, jak na przykład podrzucenie jakiegoś towaru komuś bliskiemu.

Zlecenie zadania specjalistycznej firmie to także gwarancja wywiązania się z obowiązków w terminie – każdy pracodawca powinien bowiem rozliczać się z kart kierowców we właściwym urzędzie.

Wejdź na stronę http://www.analiza-tacho.pl

Najpopularniejszy fotelik samochodowy Recaro<< >>Na czym polega regenerowanie wtryskiwaczy w samochodzie?

O Autorze : Janek Marwiński