Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne jest dobre miejsce parkingowe. Bardzo często, gdy na jakimś parkingu brakuje miejsca tracimy niepotrzebnie czas. Nie pozostaje wtedy nic innego jak szukanie innego miejsca, gdzie można nasz pojazd zostawić.

System parkingowy a zajętość miejsc

Systemy parkingoweNie mniej problematyczne są parkingi, gdzie brakuje skutecznego zarządzania wjeżdżającymi oraz wyjeżdżającymi pojazdami. Dzięki rozwojowi technologicznemu powstały rozwiązanie usprawniające parkingi, które są nie tylko sporym ułatwieniem dla samych kierowców, ale również dla osób pracujących na nich. Problem z parkowaniem nierzadko jest trudniejszy do rozwiązania niż problem korków w dużych miastach. Problem ten po części udało się rozwiązać dzięki wynalezieniu urządzeń, które odpowiadają za profesjonalną obsługę parkingów. Są to między innymi komputery kasowe oraz kasy automatyczne. Wyróżnia się także szlabany oraz terminale. Te najbardziej nowoczesne cechują się wysoką skutecznością oraz są bezpieczne w użytkowaniu. W ostatnich latach najpopularniejszy system parkingowy to ten odpowiedzialny za wysyłanie informacji o zajętości miejsc parkingowych. W coraz większej liczbie miast, zarówno w Polsce, jak i na świecie można spotkać ten system.

Systemy parkingoweJest szczególnie przydatny w miejscach publicznych, gdzie parkingi bardzo często są zatłoczone. Dzięki informacji o tym ile pozostało miejsc wolnych, ruch staje się znacznie bardziej płynny i przebiega bez zakłóceń. Do systemów parkingowych można także zaliczyć znany wszystkim szlaban, dzisiaj najczęściej spotykane są te elektromechaniczne. Sprawdzają się zarówno na parkingach osiedlowych, firmowych oraz innych miejsc publicznych. Kolejnym typem są terminale – wjazdowe oraz wyjazdowe. Ich praca polega na wydawaniu specjalnych biletów z numerem, datą oraz godziną wjazdu. Alternatywą dla terminali są kasy automatyczne, dzięki którym kierowca sam może zapłacić za parking bez obecności kasjera. Podsumowując, rozwój motoryzacji oraz techniki sprawił, że samochodów ciągle przybywa, a stworzenie nowych miejsc parkingowych w dużych i zatłoczonych miastach często jest problematyczne. Na szczęście twórcy nowych budynków oraz obiektów mają coraz większą świadomość planowania miejsc, gdzie kierowca może zaparkować swój samochód.

Oprócz rozsądnie zaprojektowanej przestrzeni, istotne jest zastosowanie skutecznych systemów parkingowych. Dzięki nim ruch na parkingach staje się o wiele bardziej płynny, pomagają również zmniejszyć koszty obsługi takiego parkingu, a sami kierowcy mogą zaoszczędzić czas.

Jak zwiększyć moc silnika?<< >>Trwały wosk samochodowy

O Autorze : Janek Marwiński