Przetransportowanie dużej ilości rzeczy lub towaru o sporych gabarytach na dalekie odległości jest możliwe dzięki przyczepom, dlatego stanowią one podstawowe pojazdy transportowe wykorzystywane w wielu branżach – aby móc się przemieszczać, muszą być ciągnione przez pojazdy samochodowe – przyczepy lekkie sprawdzają się przy samochodach osobowych, zaś przyczepy ciężkie i naczepy – przy ciężarówkach.

Błotniki i inne części do przyczep

  błotniki do przyczepkiW zależności od tego, przyczepy mogą (ale nie muszą) być wyposażone w układy hamulcowe. Jeśli przyczepa jest przeznaczona do przewozu towaru o dużej masie, wówczas wyposaża się ją w hamulec najazdowy lub nawet pneumatyczny układ hamulcowy. Do podstawowego wyposażenia przyczepy, jak i naczepy, należą także błotniki, które chronią koła przed błotem, wodą i kamieniami. Większość producentów obok błotników pojedynczych oferuje tandemy przeznaczone do zakładania na dwa koła znajdujące się obok siebie. Obok błotników wykonanych z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, w ofertach znajdziemy między innymi błotniki ocynkowane do przyczepki. Powłoka cynkowa stanowi doskonałe zabezpieczenie przed korozją – dzięki temu błotniki stają się odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Tak przygotowany błotnik nie wymaga konserwacji przez wiele lat – to sprawia, że ma znacznie dłuższą żywotność niż błotniki niezabezpieczone przed korozją.

błotniki do przyczepkiBłotnik ocynkowany wygląda też naprawdę estetycznie, ponadto powłokę cynkową można pokryć dowolną farbą lub lakierem, co może jeszcze bardziej podnieść walory estetyczne. Producenci proponują błotniki ocynkowane owalne lub w kształcie trapezu. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na dane błotniki, podczas ich montażu może się przydać uchwyt mocowania błotnika – najczęściej wykonany jest ze stali ocynkowanej galwanicznie i posiada już gotowe nawiercone otwory montażowe. Dzięki wspornikowi montaż błotnika w przyczepie lub lawecie będzie z pewnością przebiegał bezproblemowo. Wśród akcesoriów przydatnych przy błotnikach wymienić można także chlapacze, które stanowią dodatkową osłonę przeciwbłotną. Ich wykonanie z wysokiej jakości gumy sprawia, że mogą być intensywnie eksploatowane przez naprawdę długi czas, bez żadnych problemów.

Dbając o naszą przyczepę, powinniśmy pamiętać nie tylko o błotnikach, ale też o odpowiednim oświetleniu – odblaskach, obrysówkach, jak i o lampach oświetlających tablicę rejestracyjną. Bezpieczne dostarczenie towaru we wskazane miejsce umożliwi nam odpowiednie zabezpieczenie ładunku: poprzez pasy i napinacze, jak i uchwyty podłogowe.

Felgi stalowe czy aluminiowe?<< >>Jak zarezerwować samochód z wypożyczalni?

O Autorze : Remigiusz Łapka