Cement należy do towarów sypkich, dlatego jego transport musi spełniać pewne warunki, dzięki którym będzie całkowicie bezpieczny. Przede wszystkim w przewozie należy zastosować odpowiedni pojazd.

Cechy dobrej naczepy do cementu

naczepa do cementuNajczęściej wykorzystuje się tutaj naczepy ze zbiornikami leżącymi. Mogą mieć one jedną lub kilka rozdzielonych komór – w przypadku cementu, gdy przewozimy tylko jeden rodzaj materiału, wystarczy też jedna komora. Taka naczepa do cementu ze zbiornikiem wykonywana jest z blachy stalowej lub aluminiowej. Oba materiały są całkowicie bezpieczne w kontakcie z cementem i nie zmieniają jego właściwości. Obecnie większą popularnością cieszy się drugie rozwiązanie, głównie dlatego, że aluminium jest nie tylko materiałem wytrzymałym, ale i lekkim. To sprawia, że można uzyskać większą ładowność zbiornika. Według niektórych, zastosowanie aluminium zamiast stali powoduje, że waga naczepy jest o tyle niższa, iż możliwe jest zwiększenie ładowności nawet o około od 5 do 7%! Jest to więc znacząca różnica. Ale to nie wszystko jeśli chodzi o pojazdy do przewozu materiałów sypkich. Taka naczepa do cementu powinna posiadać też specjalny lej naczepy, dzięki któremu pod ciśnieniem będzie można szybko wyładować materiał. Ale nie jest to jedyne rozwiązanie, możemy zdecydować się na przykład też na naczepę samowyładowczą z silosem.

naczepa do cementuPrzykładowym pojazdem sprawdzającym się w przewozie cementu jest naczepa o długości 13 metrów, która pomieści w sobie nawet 60m3 ładunku. Konstrukcja jest stworzona w taki sposób, aby załadunek był możliwy poprzez włazy zasypowe, do których podłącza się rurę załadunkową. Z kolei specjalny system napowietrzania sprawia, że po podniesieniu zbiornika możliwe jest szybkie wyładowanie cementu. Aby taki system hydrauliczny dobrze się sprawdził, musi być zasilany zawsze z silnika pojazdu. Takie naczepy do cementu posiadają też w wyposażeniu drabinki wejściowe oraz podesty z aluminium, które są czasami przydatne dla kontroli przewożonego ładunku. Bez wątpienia współcześnie na rynku dostępnych jest wiele interesujących propozycji, które pozwolą na skuteczny i bezpieczny transport cementu. Wykorzystanie nowoczesnych technologii sprawia, że przewóz jest zawsze bezproblemowy.

Cement w ilości początkowej zawsze dociera do miejsca docelowego, dzięki dobremu i solidnemu zabezpieczeniu, nie jest możliwa utrata cementu po drodze. Dlatego dobry transport sprawia, że nie mamy możliwości zgubienia ładunku. Jest to istotne nie tylko dla cementu, ale również innych materiałów sypkich.

Wskazówki do montażu pompy wspomagania<< >>Wynajem pojazdu citroen jumper

O Autorze : Justyna Nowocka