Zastanawiasz się co zrobić ze starym samochodem zalegającym na podwórku bądź w garażu? Twoje auto uległo całkowitemu uszkodzeniu, bądź ma awarię, której naprawa jest nieopłacalna? Rozwiązaniem takiego problemu jest sprzedaż auta na części bądź oddanie go na złomowisko.

Złomowanie samochodu z oświadczeniem

złomowanie samochodu Jeśli planujemy rozebranie samochodu i odsprzedanie jego pojedynczych podzespołów, musimy liczyć się z tym, że będzie do zajęcie czasochłonne, a na gotówkę będziemy musieli sporo poczekać. Poza tym musimy umieć zdemontować części mechaniczne, a także pojedyncze elementy plastikowe jak listewki, klamki, gdyż to na tym tak naprawdę zarabia się najlepsze pieniądze. Pod uwagę musimy wziąć fakt, że auto wyrejestrować możemy jedynie w przypadku jego kradzieży, złomowania i wywozu za granicę w związku z czym dalej musimy opłacać za nie składkę OC nawet jeśli nie jest on użytkowany. Dlatego czasem oddanie samochodu na złom jest najlepszym rozwiązaniem. Z pewnością znajdziemy wiele firm oferujących złomowanie samochodu w Bydgoszczy jak i innych miastach Polski jednakże oddając samochód musimy zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim jakie zaświadczenie wystawia nam firma, której oddajemy samochód. Powinno to być zaświadczenie o demontażu pojazdu, które jest nam niezbędne by móc go wyrejestrować w wydziale komunikacji.

złomowanie samochodu Bowiem wiele firm skupujących stare auta, zamiast zaświadczenia wystawia umowę kupna i sprzedaży, po czym sama oddaje samochody na złom i jeśli jest to możliwe, odbiera zwrot składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia, które przysługuje ostatniemu właścicielowi. Auto, które zostało zezłomowane formalnie nie jest już samochodem, a zatem coś co nie jest już pojazdem nie może posiadać ubezpieczenia OC. Z tego tytułu, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy za składkę OC od dnia zezłomowania do końca opłaconego okresu polisy. Najpierw należy wykazać zaświadczenie, że auto zostało rzeczywiście zdemontowane. Ponadto nie dajmy nabrać się na samodzielny odbiór, gdyż często odliczony jest on od kwoty za złom. Dodatkowo za oddany na złom samochód możemy uzyskać mniejszą kwotę jeżeli jego masa stanowi mniej niż 90% wagi własnej podanej w dowodzie rejestracyjnym. Podsumowując oddając samochód na złom, warto zwrócić uwagę komu go oddajemy.

Najbezpieczniej jest powierzyć samochód Stacji Demontażu Pojazdów bądź firmom z upoważnieniem Marszałka województwa to pełnienia funkcji punktu demontażu aut. Tylko z takich źródeł uzyskamy zaświadczenie o złomowaniu samochodu, dzięki któremu będziemy mogli je później wyrejestrować i uzyskać zwrot OC.

Przeprowadzki do Anglii – czy da się je szybko załatwić?<< >>Poruszanie się po Gdańsku w czasie wakacji

O Autorze : Janek Marwiński