Autobusy i autokary, jak i wszystkie inne pojazdy, posiadają skrzynię biegów. Używa się ją zresztą zawsze podczas każdej jazdy, ponieważ można dzięki temu dostosować przełożenie do danych okoliczności. Skrzynie biegów działają dzięki lince samochodowej zmiany biegów.

Specjalistyczne linki samochodowe

linki do autobusów i autokarówCzasami jednak może zdarzyć się, że taka linka ulegnie awarii – wówczas o wiele trudniej jest zmieniać biegi, co może stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym, dlatego gdy tylko wykryjemy problem z linką zmiany biegów w autobusie czy autokarze, należy ją jak najszybciej wymienić. Zwłaszcza że kierowca autokaru jest odpowiedzialny nie tylko za swoje życie, ale też za zdrowie i życie pasażerów. Przegląd pojazdu pozwoli stwierdzić, czy linki zostały uszkodzone mechanicznie, uległy przetarciu, czy może pojawiła się korozja. W każdej jednak z wymienionych sytuacji należy wymienić linkę na nową. Takie linki do autobusów i autokarów znajdziemy w specjalistycznych sklepach, które w swoim asortymencie posiadają właściwie jedynie linki. Każdy model autobusu czy autokaru może mieć inną linkę, dlatego właśnie należy udać się z chęcią zakupu do specjalistów, którzy dobiorą nam odpowiedni produkt. Może zdarzyć się, że nasz autokar już nie jest produkowany, dlatego w sprzedaży nie ma odpowiednich linek do niego.

linki do autobusów i autokarówCzy to oznacza, że mamy problem? Wcale nie, wiele takich firm z linkami posiada też usługę projektowania oraz wykonywania linek na indywidualne zamówienie i możemy z tej opcji skorzystać. Wystarczy dostarczyć takiej firmie rysunek linki, na podstawie którego zostanie przygotowana nowa linka, lub też dostarczyć starą linkę, którą projektanci będą naśladować. Obie opcje pozwalają na stworzenie dokładnie takiej linki, jaka jest nam potrzebna. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze konieczny jest zakup nowej linki motoryzacyjnej, czasem usterka starej jest tak niewielka, że wystarczy jej naprawa, aby pozbyć się problemu. Ale i ta naprawa powinna być przeprowadzana przez profesjonalistów, sami lepiej się za to nie bierzmy, jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy warsztatowej oraz umiejętności. Podsumowując omawiany temat, takie linki zmiany biegów to niewielkie elementy, obecne jednak w każdym pojeździe i mające duże znaczenie – to między innymi one mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

W przypadku uszkodzenia linki, możemy stwarzać zagrożenie. Dlatego każdą, nawet najmniejszą usterkę powinniśmy usunąć – u profesjonalistów – lub też zdecydować się na zakup nowej linki i wymienić tę zużytą o złym stanie technicznym.

Profesjonalne kosmetyki do wnętrza samochodu<< >>Produkty potrzebne do wypolerowania auta

O Autorze : Janek Marwiński