Prawo jazdy to bardzo przydatna rzecz. Dzięki niemu możemy legalnie poruszać się po ulicach samochodem, motocyklem, czy ciężarówką. Żeby otrzymać prawo jazdy należy mieć ukończony odpowiedni wiek (najczęściej osiemnaście lat) oraz posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Kurs na prawo jazdy i dwa egzaminy

kurs na prawo jazdyNastępnie trzeba odbyć kurs na prawo jazdy i zdać państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny. Jednak egzaminów jest tyle ile kategorii prawa jazdy. Co kryje się pod literkami A, B, C i D? Pierwsza kategoria to kategoria AM. Zastąpiła ona dawną kartę motorowerową. Można ją zdawać po ukończeniu czternastego roku życia, jednak potrzebna jest wtedy zgoda rodzica. Takie prawo jazdy uprawnia do jazdy na motorowerze, skuterze, czy lekkim pojazdem czterokołowym, takim jak popularne obecnie quady. Druga kategoria to kategoria A1 i A2. W pierwszym przypadku trzeba mieć ukończone szesnaście lat, w drugim osiemnaście. Obie kategorie dają nam możliwości poruszania się motocyklami, jak również motocyklami trójkołowymi. W pierwszej opcji jednak będą to pojazdy o słabszej mocy i mniejszej pojemności skokowej silnika, w drugiej będą to już ,,prawdziwe” motocykle. Podział jest podyktowany bezpieczeństwem i tym, że młodzi ludzie mogą nie być w stanie zapanować zapanować nad tak dużą maszyną. Jest jeszcze prawo jazdy kategorii A.

kurs na prawo jazdyUprawnia ono do poruszania się motocyklami wraz w przyczepkami czy bocznym wózkiem, nie ma też ograniczeń odnośnie masy i mocy motocykla. Można takie prawo jazdy uzyskać po ukończeniu dwudziestu czterech lat lub dwudziestu, jeśli miało się wcześniej przez dwa lata kategorię A2. Najpopularniejsza kategorią prawa jazdy jest kategoria B. uprawnia ona do poruszania się nie tylko samochodem osobowym nieprzekraczającym trzech i pół tony, ale również pojazdami wolnobieżnymi, ciągnikami rolniczymi, autem z niewielką przyczepką, czy pojazdami z kategorii AM, jak również motocyklem, jeśli posiadamy prawi jazdy od co najmniej trzech lat. Dodatkowo jest prawo kategorii B+E, czyli dającej możliwość prowadzenia auta z przyczepką. Prawo jazdy kategorii C uprawnia do poruszania się pojazdami ciężarowymi, C+E ciężarowymi z przyczepką. Trzeba mieć skończone dwadzieścia jeden lat, dla młodszych osób jest kategoria C1 i C1+E.

Kategoria D daje możliwość poruszania się autobusami i autobusem z lekką przyczepą do 750 kilogramów, D+E autobusami z dowolnymi przyczepami. Trzeba mieć ukończone dwadzieścia cztery lata, dla młodszych osób jest kategoria D1 i D1+E.

Części do motocykli – gdzie i jakie kupować?<< >>Od czego zależą ceny usług firm od przeprowadzek?

O Autorze : Janek Marwiński