Posiadanie prawa jazdy kategorii A pozwala na poruszanie się po drodze motocyklem, niezależnie od tego, jaką posiada on moc czy masę. W odróżnieniu od kategorii A2, która umożliwia jazdę jedynie motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW. Jest jeszcze jedna istotna różnica między tymi dwoma kategoriami.

Jak przebiega kurs na prawo jazdy A

prawo jazdy A w KrakowieW pierwszym przypadku, do egzaminu na prawo jazdy A mogą podejść tylko osoby, które ukończyły 23 lata i 9 miesięcy. Jeśli chodzi o A2 – mogą próbować je zdobyć już osiemnastolatkowie. Oczywiście jest jeszcze pewien szczegół. Jeżeli w wieku 18 lat staniemy się posiadaczami A2, wówczas zgodnie z prawem, kurs motocyklowy na kategorię A możemy zacząć już w wieku 20 lat. Prawodawcy wychodzą z założenia, że osoba, która od dwóch lat jeździ już motocyklem o mocy 35 kW, jest na tyle odpowiedzialna, aby jeździć też pojazdami o większej mocy. Aby zdobyć prawo jazdy A w Krakowie, należy zapisać się do dobrego ośrodka szkoleniowego kierowców. Akurat jeśli chodzi o Małopolskę, w Krakowie takich szkół jest naprawdę wiele. Być może wybór wydaje się trudny, jednak wystarczy kierować się renomą danego obiektu. Z pewnością nasi znajomi uczą się już w jakiejś krakowskiej szkole, może nam ją polecą. Po wyborze szkoły czeka nas 50-godzinny kurs. Na samym początku uczestnicy zmagają się z częścią teoretyczną, która trwa 30 godzin. W te godziny wchodzą także zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

prawo jazdy A w KrakowieTakie ćwiczenia zresztą pojawiają się na kursie dla każdej kategorii. Uważa się bowiem, że każdy kierowca powinien znać pierwszą pomoc przedmedyczną, gdyż nawet nie ze swojej winy może stać się uczestnikiem wypadku drogowego. Po części teoretycznej można przystąpić do realizacji części praktycznej, która obejmuje 20 godzin. Jeżeli posiadamy prawo jazdy A2, wówczas jest to tylko 10 godzin jazd. Oczywiście kurs kończy się egzaminem wewnętrznym, który poświadczyć ma nasze umiejętności, zarówno te zdobyte w części teoretycznej, jak i praktycznej. Jeśli nie zdamy tego egzaminu, szkoła nie da nam możliwości zapisania się na egzamin państwowy. Jeżeli chcemy otrzymać prawo jazdy A jak najszybciej, najlepiej solidnie przyłożyć się do nauki. W końcu nie chodzi tutaj tylko o dokument. Powinniśmy posiadać naprawdę dużą wiedzę, gdyż jest to ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Jeżeli nie chcemy stwarzać zagrożenia na drodze, musimy potrafić odnaleźć się w każdej sytuacji. Aktywne i zaangażowane uczestnictwo w kursie na prawo jazdy A pozwoli nam dobrze przygotować się na niespodzianki, które mogą pojawiać się podczas „prawdziwej” jazdy.

Dokładne przeprowadzenie auto detailingu<< >>Nauka jazdy w trybie przyspieszonym

O Autorze : Justyna Nowocka