Wielu dzisiejszych kierowców marzy o posiadaniu samochodu z dużą mocą silnika. Posiadanie sportowego samochodu wiąże się z dużymi kosztami. Przy obecnym rozwoju techniki istnieje wiele możliwości podniesienie osiągów samochodów nie rozwijających zbyt dużych osiągów,

Zwiększenie mocy silników różnego typu

zwiększenie mocy silnika dieselDzisiejszy tuning to nie tylko wizualne zmiany dokonywane na nadwoziu samochodu. Dzięki montowanej w samochodach elektronice, która odpowiedzialna jest za kontrolowanie wszelkich układów w samochodzie, możliwe jest zmodyfikowanie jej parametrów przez co moc silnika zostanie powiększona. Do niedawna tuning pozwalający na zwiększenie osiągów samochodu wiązał się przede wszystkim z ogromem prac mechanicznych, które wprowadzały wiele zmian w budowie silnika. Prace takie bardzo często musiały bardzo mocno ingerować w całą budowę jednostki napędowej. Dziś zwiększenie mocy silnika diesel oraz wersji benzynowych jest dużo prostsze i możliwe do przeprowadzania w kilkanaście minut. Jedną z metod jest zmodyfikowanie zaprogramowanych parametrów na chipie w komputerze. Operacje tą wykonuje się przy pomocy komputera podłączonego do komputera przy pomocy standardowego gniazda OBD. W przypadku tej metody wszystkie operacje wykonuje się na ekranie komputera.

zwiększenie mocy silnika dieselDrugim sposobem jest całościowa wymiana wcześniej wspomnianego chipa. Nowy element jest już zaprogramowany i gotowy do pracy od raz po podłączeniu. Rodzaj chip tuningu wybierany jest w zależności od rodzaju samochodu oraz silnika. Wielu specjalistów z zakresu motoryzacji zaleca przeprowadzać tą operację przez sprawdzone warsztaty posiadające w pełni wyposażone zaplecze warsztatu. Jednym z najważniejszych zadań podczas tego typu prac jest jest przeprowadzenie testów na hamowni. Badania takie powinny zostać przeprowadzone przed i po tuningu. Ich wyniki muszą zostać przeanalizowane oraz przedstawione klientowi. Podczas chip tuningu trzeba znać granicę do jakiej można się posunąć ponieważ zbyt silne zwiększenie mocy może nieść za sobą efekty odmienne od spodziewanych. Zwiększenie mocy o około 15% lub dodanie kilkunastu koni już może przynieść zadowalające efekty. Reasumując jeśli zdecydujemy się na chip tuning powinniśmy oddać samochód w profesjonalne ręce mechanika, który dobierze odpowiednią metodę.

Koszta za bardzo zróżnicowane i zależne są nie tylko od sposobu wykonywanych praz lecz również od rodzaju silnika którego osiągi są powiększane. Dwie wyżej opisane metody są obecnie najpopularniejszymi metodami stosowanymi do zwiększania mocy silników w samochodach.

Jaki lakier do felg wybrać?<< >>Praktyczne systemy parkingowe

O Autorze : Janek Marwiński