W wyniku zdarzenia drogowego, którego nie byliśmy sprawcami nasz samochód został uszkodzony i wymaga naprawy. Jednak w dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez auta jest praktycznie nie do pomyślenia.

Samochód z OC sprawcy i jego wykorzystanie

samochód z OC sprawcyCo w takiej sytuacji można zrobić? Rozwiązanie wydaje się być oczywiste – samochód z OC sprawcy. Jednak w praktyce ubezpieczyciele robią co tylko mogą by za wynajem auta zastępczego nie płacić. Co należy wiedzieć i co można zrobić by takie auto uzyskać? Po pierwsze należy mieć świadomość, że stosunkowo od niedawna obowiązuje rozporządzenie Sądu Najwyższego w myśl którego to, samochód z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu, którego auto wymaga naprawy lub nadaje się do kasacji. Co znacząco ułatwiło załatwienie formalności zwłaszcza w przypadku osób indywidualnych, które to do tej pory napotykały się na wiele trudności stwarzanych przez ubezpieczalnie. Obecnie nie ma już konieczności udowadniania, że samochód jest nam w tym okresie niezbędny, a co za tym idzie nie trzeba do ubezpieczyciela dostarczać żadnych zaświadczeń, że samochód jest jedynym dostępnym środkiem komunikacyjnym (dojazd do pracy, domu itd.) ani, że służy w takich celach jak transport chorych do lekarza czy na rehabilitacje. Obecnie kwestie te nie mają znaczenia. Nowoczesny samochód z OC sprawcy  gdańsk należy się z zasady, bez względy na sposób jego wykorzystania.

samochód z OC sprawcyNie mniej załatwienie wszystkich formalności z tym związanych nadal nie pozostaje kwestią ani łatwą, ani przyjemną. Dlatego warto wiedzieć, że coraz częściej takie firmy jak wypożyczalnia samochodów osobowych czy dostawczych poza usługą najmu auta zastępczego oferuje także pomoc w załatwieniu wszystkich formalności z ubezpieczycielem. W takim wypadku wypożyczalnia aut przejmuje za nas cały obowiązek dopełnienia wszystkich procedur, co jest dużym ułatwieniem dla osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia drogowego. Choć w dużych miastach (trójmiasto – Gdańsk, Gdynia, Sopot, czy Katowice lub Warszawa) znalezienie tego typu wypożyczalni to nie problem, to jednak w małym mieście taka wypożyczalnia samochodów może nadal stanowić rzadkość. Dlatego warto zawczasu przejrzeć oferty pobliskich wypożyczalni aut i sprawdzić, która w swoim wachlarzu usług ma wszystko czego szukamy. Warto mieć świadomość, że czas jaki poświęcimy na znalezienie odpowiedniej firmy w tym wypadku wypożyczalni samochodów osobowych, będzie i tak nieporównywalnie krótszy niż ten, jaki bylibyśmy zmuszeni poświęcić na samodzielną walkę z ubezpieczalnią.

Na koniec należałoby jeszcze wspomnieć, że choć prawnie ubezpieczalnie zobowiązane są do pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego, to jednak czas przez który są do tego zobowiązane jest określony. Warto o tym pamiętać, by niepotrzebnie nie narażać się na dodatkowe koszty.

Jak reklamować auto pomoc samochodową?<< >>Wypożyczalnia busów dla grup zorganizowanych

O Autorze : Janek Marwiński