Jak wiadomo, proces odzyskiwania podatku VAT z zagranicy może być uciążliwy i trudny dla przewoźników, którzy mają dużą flotę. Żeby uzyskać zwrot VAT, przewoźnik musi zbierać wszelkie potwierdzenia płatności dokonanych za granicą, które stanowią nieodzowny element podczas ubiegania się o zwrot. Ponadto musi on również wiedzieć, jakie kraje honorują faktury, a jakie paragony fiskalne. Musi on również o wymaganiach dotyczących informacji zawartych na potwierdzeniach płatności, a mogą one się różnić ze względu na kraj. W związku z tym łatwo o popełnienie błędu, co wiąże się z odmową zagranicznego urzędu.

Zwrot VAT – czy to takie trudne?

Aby oszczędzić sobie stresu, wielu przewoźników decyduje się na skorzystanie z usług firmy, która oferuje łatwe odzyskanie VAT z zagranicy i doradztwo w tym zakresie. Firma, oferująca takie usługi zna się na prawie obowiązującym w danym kraju, dzięki temu nie dojdzie do popełnienia błędów w składaniu deklaracji. Poza tym, zlecenie wykonania takich usług jest dla przewoźnika bardzo komfortowe, ponieważ zostaje on odciążony i musi pamiętać tylko o tym, aby zbierać odpowiednie potwierdzenia płatności. Jeśli jednak przewoźnik nie ma dużej floty, transport za granicą wykonuje rzadko, może chcieć samodzielnie składać dokumenty o zwrot podatku VAT. W takim wypadku świetną opcją jest skorzystanie z porad firmy, ponieważ będzie miał jasność dotyczącą zasad panujących w kraju, gdzie sporadycznie dokonuje przewozów.

Wniosek składa się przez Internet i zostaje przyznany mu numer referencyjny. Odzyskiwanie podatku z zagranicy nie jest trudne, lecz wymaga więcej lub mniej zaangażowania od przewoźnika, w zależności od wielkości floty. Jeśli popełni się błąd w składanym wniosku, teoretycznie można się od niego odwołać – można poprawić błędy i wysłać wniosek ponownie. Warto mieć na uwadze, że nie w każdym kraju istnieje możliwość odwołania się od decyzji. Jeśli formalnościami zajmie się firma zewnętrzna, ryzyko popełnienia błędu jest minimalne.

Zwrotu VAT można ubiegać się za paliwo, przeprawy promowe, mosty, autostrady, parkingi, hotele, żywność, naprawy oraz części. Aby być uprawnionym do ubiegania się o zwrot, należy pamiętać o kilku zasadach – np. siedziba firmy nie może znajdować się w kraju, z którego zwrotu się ubiega, przewoźnik musi być czynnym płatnikiem VAT, a wykonywane przez niego usługi lub zakup danych towarów nie mogą być zwolnione z VAT. Należy również pamiętać, że wniosek składa się do końca września roku, który następuje po roku, w którym nabyto dany towar czy usługę. Najczęściej przewoźnicy ubiegają się o zwrot za zakup paliwa.

Co warto wiedzieć o oklejaniu aut?<< >>Co warto wiedzieć o złomowaniu?

O Autorze : Mariusz Pętlecki