Nowoczesne technologie dwudziestego pierwszego wieku są w stanie wprowadzać wyjątkowe unowocześnienia tam, gdzie są one niezmiernie potrzebne. Jedną z takich rzeczy są masywne silniki ciężkich ciągników, a także ogromnych pojazdów, które są używane do zadań ciężkich takich jak budowy, inżynieria czy też logistyka.

Filtr olejowy – niezbędnik w aucie?

silnik maszynySilniki takich pojazdów mają bardzo duże osiągi, a co za tym idzie ich podzespoły są zdecydowanie większe. Silnik jak wiadomo jest maszyną, którą można łatwo uszkodzić, tym bardziej jeśli jest tak wielka, jak w pojazdach ciężkich. Co w takim razie wpływa na to, że jest on chroniony przed negatywnymi skutkami środowiska i nie tylko? Przede wszystkim, warto jest zwrócić uwagę na to, że jednym z najbardziej rozpowszechnionych rozwiązań związanych z ochroną silnika są filtry różnego rodzaju. Zasadniczo wymienia się cztery główne rodzaje filtrów, a mianowicie – filtry paliwowe, olejowe, powietrzne i hydrauliczne. Warto jednak wspomnieć w tym miejscu, że filtry, które się znajdują w takich pojazdach często mogą się od siebie różnić, dla tego przykładowo – olejowe filtry do ciągników New Holland będą różniły się od tych do pojazdów Caterpillar.

olej do maszynNiemniej jednak zadanie jakie wykonują jest niezmiernie ważne. Przede wszystkim, filtry olejowe – jak sama nazwa wskazuje – filtrują olej. Jest to proces polegający na oczyszczaniu oleju zanim dotrze do silnika, a zadanie to jest o ogromnym znaczeniu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że silnik jest maszyną – jak zostało wspomniane wyżej – bardzo podatną na uszkodzenia. Zatarcie, uszkodzeń, bądź też inna usterka – to wszystko może zdecydowanie przyczynić się do tego, że maszyna ta ulegnie poważnej usterce albo nawet całkowitemu zniszczeniu. Co gorsza, w wielu przypadkach nie potrzeba wiele do uszkodzenia silnika – zaledwie odrobina nieprzefiltrowanych elementów środowiskowych, takich jak piasek, kamień czy żwir. Dlatego też filtry olejowe należą do podzespołów, które są bardzo ważne.

Jak więc można zobaczyć, filtry olejowe, ale i nie tylko one pełnią wręcz ogromną funkcję w układzie napędzania danego pojazdu. Bez takich filtrów praca silnika byłaby bardzo ryzykowna oraz utrudniona, co zdecydowanie zmniejszyłoby efektywność tej maszyny. Na szczęście, dzięki zastosowaniu takich dobrych i potrzebnych rozwiązań, silniki maszyn ciężkich oraz konstrukcyjnych nie będą tak łatwo ulegały negatywnym elementom. To właśnie dzięki filtrom różnego rodzaju wiele pojazdów i maszyn działa bez zarzutu i bez jakichkolwiek problemów.

Wymiana rozrządu<< >>Zabezpiecz lakier swojego auta

O Autorze : Mariusz Pętlecki